Αρχή

Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΣΗΜΙΟΥ

Την Παρασκευή 27/9 εορτάζεται στα σχολεία η Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με έγγραφό της η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Υ.ΠΑΙ.Θ.  ενημερώνει ότι εναρμονίζει την 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 η οποία θα εορταστεί την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019.
Κεντρικός στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.
Με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου» προτείνεται οι σχολικές μονάδες να υλοποιήσουν εντός του σχολικού ωραρίου αθλητικές δράσεις .

Για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών σε όλες τις αθλητικές δραστηριότητες εορτασμού της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικούς Αθλητισμού-Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019 απαιτείται:

α. ε?γκυρο Ατομικο? Δελτι?ο Υγει?ας Μαθητη? (Α.Δ.Υ.Μ.),

β. κατα?λληλη αθλητικη? ενδυμασι?α.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΣΗΜΙΟΥ  Σχολ. Έτος: 2018-2019

Την ερχόμενη Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2018 το Γυμνάσιο Ασημίου θα πραγματοποιήσει διδακτική επίσκεψη της Α? Τάξης στη βιομηχανική περιοχή του Ηρακλείου στις εγκαταστάσεις αλλαντοποιίας ΑΦΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΗ. Οι μαθητές-τριες της Α΄ Τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος της οικιακής οικονομίας και στο κεφάλαιο Διατροφή ? ενότητα Ομάδες Τροφίμων, θα ενημερωθούν για τους τρόπους παρασκευής των αλλαντικών, τα είδη τους αναφορικά με την προέλευση του κρέατος αλλά και την περιεκτικότητά τους σε λίπος, αλάτι και άλλα συστατικά. Οι γνώσεις που θα αποκτήσουν οι μαθητές από την επίσκεψη, θα φανούν χρήσιμες στη διαμόρφωση του διατροφικού τους διαιτολογίου.

ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ
5-ΜΕΛΟΥΣ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ

Σχολ. Έτος 2018-2019

Τη Πέμπτη 18-10-2018 θα πραγματοποιηθούν στο Γυμνάσιο Ασημίου οι Εκλογές
του 5-μελούς Μαθητικού Συμβουλίου της Τάξης.
Οι μαθητές μέσα από τη διαδικασία των μαθητικών εκλογών μαθαίνουν
να είναι υπεύθυνοι, να συνεργάζονται, την ισότιμη συμμετοχή, να συμμετέχουν στις δημοκρατικές διαδικασίες, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους.

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΣΗΜΙΟΥ

Γ3

Άσκηση Σεισμού

Σχολ. Έτος 2018-2019

Το Γυμνάσιο Ασημίου προχωρά σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων στις απαραίτητες ενέργειες που αφορούν στην υλοποίηση μέτρων στο πλαίσιο εφαρμογής οδηγιών της Πολιτικής Προστασίας και της Πολιτικής Άμυνας.
Μετά την επικαιροποίηση Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης του Γυμνασίου Ασημίου, το οποίο μαζί με τα μέτρα Αντισεισμικής Προστασίας, έχει αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων σε όλα τα τμήματα των μαθητών, στο γραφείο του Δ/ντή και στο γραφείο των καθηγητών, προχωρά στην εκπαίδευση προσωπικού και μαθητών σε θέματα αυτοπροστασίας.
Την Παρασκευή στις 12/10/2018 και κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου θα πραγματοποιηθεί Άσκηση Σεισμού εφαρμόζοντας τον « Εσωτερικό Κανονισμό Σχολικής Μονάδας (ΔΑΙ) και Μνημόνιο Ενεργειών για τη διαχείριση Σεισμικού Κινδύνου».
Καθηγητές και μαθητές αφού ενημερωθούν, θα εφαρμόσουν τις απαραίτητες ενέργειες πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το σεισμό (εκκένωση κτιρίου), σύμφωνα με το Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου του Γυμνασίου Ασημίου 2018.

Ημερολόγιο

Δεκέμβριος 2020