Επικοινωνούμε
Αγαπάμε

mail@gym-asimiou.ira.sch.gr

Γυμνάσιο Ασημίου

Το Γυμνάσιο Ασημίου είναι ένα σύγχρονο, λειτουργικό σχολείο που βρίσκεται σε αγροτική περιοχή στα νότια του νομού Ηρακλείου, σε μια μεγάλη έκταση μακριά από το οικιστικό περιβάλλον, ώστε τα μαθήματα να γίνονται σε κλίμα ησυχίας και ηρεμίας. Στο σχολείο φοιτούν 150 μαθητές και λειτουργεί Τμήμα Ένταξης.Πρόκειται για ένα χώρο ευάερο και ευήλιο που απαρτίζεται από δύο ορόφους. Στο ισόγειο στεγάζονται το γραφείο του Διευθυντή και του Υποδιευθυντή, το γραφείο του Συλλόγου Διδασκόντων, μια μεγάλη αίθουσα που λειτουργεί ως Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας,το γραφείο της Ψυχολόγου και της Κοινωνικής Λειτουργού του σχολείου μας, το κυλικείο και οι τουαλέτες μαθητών και καθηγητών σε ξεχωριστό χώρο. Στο γραφείο του Συλλόγου των Εκπ/κών φιλοξενείται η δανειστική  βιβλιοθήκη του σχολείου.
Δύο εσωτερικές σκάλες οδηγούν στον πρώτο όροφο όπου βρίσκονται εννέα αίθουσες διδασκαλίας και το Εργαστήριο Πληροφορικής. Όλες οι αίθουσες είναι εξοπλισμένες με καινούργιους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, ενώ σε δυο αίθουσες υπάρχει σταθερή οθόνη και μηχανή προβολής εικόνας.Στο ισόγειο υπάρχουν τρεις έξοδοι, διευκολύνοντας την είσοδο και έξοδο των μαθητών με ασφάλεια και αποφυγή συνωστισμού, ιδιαίτερα σε περίπτωση εκκένωσης του κτιρίου σε έκτακτη ανάγκη. Επίσης,  το σχολείο διαθέτει δύο κεντρικές θύρες στο προαύλιο που οδηγούν έξω από το χώρο του σχολείου, ενώ έχει τοποθετηθεί μια ράμπα στην κεντρική είσοδο του κτιρίου για εύκολη προσβασιμότητα των ατόμων με κινητικά προβλήματα.Οι εκδηλώσεις και σχολικές γιορτές πραγματοποιούνται σε έναν μεγάλο σχετικά κοινόχρηστο εσωτερικό χώρο στην είσοδο του κτιρίου, εξοπλισμένο με οθόνη και μηχανή προβολής εικόνας, καθώς δεν υπάρχει αίθουσα πολλαπλών δραστηριοτήτων αν και γίνονται προσπάθειες να δημιουργηθεί σε ένα μέρος του προαυλίου, το οποίο είναι ιδιαίτερα μεγάλο.Στον αύλειο χώρο έχει τοποθετηθεί τεχνητός χλοοτάπητας για τις ανάγκες του γηπέδου ποδοσφαίρου, ενώ παραπλεύρως υπάρχει γήπεδο μπάσκετ και βόλεϊ.
Η αυλή είναι περιφραγμένη με κάγκελα και περιμετρικά αυτής υπάρχουν δέντρα και λουλούδια, ενώ τα τελευταία χρόνια έχει δημιουργηθεί ένας μικρός βραχόκηπος και παρτέρια με λουλούδια, εξασφαλίζοντας σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα ένα ευχάριστο και όμορφο περιβάλλον.Η αισθητική του σχολείου αποτελεί βασικό μέλημα όλων μας γι’ αυτό και έχει διακοσμηθεί με ζωγραφιές που φιλοτέχνησαν μαθητές, οι οποίες εμπλουτίζονται συχνά.
Για την ασφάλεια των μαθητών και την προστασία του κτιρίου έχει τοποθετηθεί σύστημα συναγερμού καθώς και θυροτηλέφωνο στην κεντρική είσοδο.
Εκτός από την παροχή γνώσης, εστιάζουμε σε μια σφαιρική καλλιέργεια των μαθητών μας, και για το λόγο αυτό κάθε χρόνο εκπονούμε προγράμματα στο πλαίσιο σχολικών δραστηριοτήτων, εκδηλώσεις, εκπαιδευτικές επισκέψεις και εκδρομές καθώς και παρεμβάσεις με τη συμμετοχή ειδικών για θέματα που απασχολούν τα παιδιά ή για ενημέρωση.

Εξωτερικός χώρος

Ενιαίος χώρος

Γραφεία Καθηγητών

Δανειστική Βιβλιοθήκη

Αίθουσες

Αίθουσα Πληροφορικής

ΚΔΤΤΠΠΣ

Εορτολόγιο

Γυμνάσιο Ασημίου
Ασήμι
Fax: 2893031193
email: mail@gym-asimiou.ira.sch.gr

Copyright © 2024 Copyright Γυμνάσιο Ασημίου Rights Reserved.